MUZYKÓW WSPOMINKI 2016

W minioną sobotę, 5 listopada, w Marinie Zarzeczewo odbyły się kolejne, muzyczne zaduszki pod nazwą „Muzyków Wspominki 2016”.
Spotkanie rozpoczął Prezes Towarzystwa Muzycznego BIG-BAND WŁOCŁAWEK Wojtek Warecki, przedstawiając sylwetki zmarłych od ubiegłego roku Kolegów muzyków: Wiesława Rucińskiego, Tomasza Wawrzonkoskiego i Piotra Cieślaka oraz zasłużonego animatora kultury Aleksandra Kociołowicza.
Wiesław Ruciński „JANN CASTOR” był twórczym, nietuzinkowym muzykiem. We Włocławku był współtwórcą kultowej rockowej Grupy „BUT” zapamiętanej jako pierwsza w dziejach miasta kapela, która zagrała undergroundowe „Widowisko” z pomalowanymi muzykami, tańczącymi na scenie dziewczętami, niesamowitymi światłami i własnej roboty dymem snującym się po scenie. W tych szalonych latach „dzieci kwiatów” zderzających się z codziennością siermiężnego socjalistycznego wychowania i bytu, było to wyjątkowe wydarzenie na długo zapamiętane przez widzów. Podczas studiów w Toruniu, Wiesław założył zespół „ResPublika”, który przemianowany został na znaną w latach osiemdziesiątych „Republikę”. Wyemigrował do Australii, nastepnie do USA gdzie tworzył muzykę do filmów i nagrywał płyty z własnymi kompozycjami. Współpracował tam m. in. z Jerzym Skolimowskim i Ian Andersonem z Jethro Tull.
Tomek Wawrzonkoski „PANCY” był wspaniałym perkusistą podziwianym za perfekcyjne zapamiętywanie utworów. Mogliśmy go podziwiać podczas koncertów z takimi kapelami jak: „Amuzja”, „Niewinni”, „Game Cover”, „Liście”, „Kapela z Szaconkiem”, „Folk Cover” i „Covergreen”.
Piotr Cieślak to przede wszystkim wspaniały akordeonista i świetny kumpel. Grywał w wielu włocławskich zespołach, wielu klubach.
Aleksander Kociołowicz (Naczelnik Wydziału Kultury UM, Dyrektor Muzeum ZKiD, Dyrektor WDK) był wspaniałym animatorem kultury nie tylko muzycznej, ale właśnie za bezinteresowną wielokrotną pomoc w działalności muzycznej wielu zespołów zapisał się w pamięci włocławskiego środowiska muzycznego.
Tradycyjna prezentacja poświęcona pamięci zmarłych włocławskich muzyków – grających w stylu big-bitu, rocka i popu, zawierająca fotografie i krótkie noty z informacjami o Tych, co już odeszli do niebiańskiej orkiestry to najważniejsza część Wspominek. Jak zawsze prezentacja przywołała wspomnienia i wzbudziła u uczestników spotkania sporo refleksji nad nieuchronnym przemijaniem.
W tym roku przygotowana została jeszcze jedna, specjalna projekcja prezentująca artystyczne dokonania zmarłego Wiesława Rucińskiego. Prezentacja ta przygotowana została przez jego brata Zbyszka Rucińskiego.
Nastrojowo w hołdzie Koleżankom i Kolegom, zagrały – w klimatach muzyki lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych – zespoły: MUSIC FINE (Krystyna Gronkiewicz, Ryszard Kułakowski i Czarek Klimczak), CRISTAL BAND (Marian Ropejko, Andrzej Chyliński, Bogdan Wilczyński, Ryszard Rycicki, Andrzej Pudliński, Paweł Martynowski i Wojtek Warecki) i ARSENAŁ (Marzena Gajewska, Przemek Paszyński, Wiesław Herliczko, Sławomir Dorsz, Bartosz Dorsz, Krystian Małecki, Paweł Bretes i Zbigniew Cedro).
Po występach zespołów odbyła się projekcja archiwalnych fotografii zespołów i muzyków od lat sześćdziesiątych do początku XXI wieku.
Na sali, oprócz występujących, obecni byli muzycy „z tamtych lat”: Edward Żyżelewicz, który uroczyście zapalił świeczki w hołdzie zmarłym, Włodzimierz Składanowski, Jan Flaszyński, Andrzej Ziębiński, Bogdan Drujczyk, Andrzej Girczyc, Stanisław Golasiński, Bogdan Cyrn, Grzegorz Tomaszewski, Ryszard Festa, Jerzy Górski, Wojtek Smoliński, Ryszard Kawczyński, Zbigniew Ruciński i z młodego pokolenia Andrzej Krupiński.
„Jestem po raz pierwszy i z zadowoleniem przypomniałem sobie wielu muzyków, których znałem. Jednoczesnie ucieszył mnie bardzo widok tych którzy nadal są z nami. Oni swoją muzyką dawali nam tyle radości przez wiele nie tylko młodzieńczych lat. To ciekawe, bardzo refleksyjne spotkanie po latach” – powiedział nam jeden z uczestników Wspominek.
Tradycyjnie, po części oficjalnej, odbyło się wspólne muzykowanie, które jak zawsze przyniosło wiele radości i miłych wspomnień o dawnych interpretacjach wykonywanych utworów wspólnie z kolegami, którzy odeszli.
Atmosfera jak zawsze była przyjazna, publiczność nagradzała gorącymi oklaskami występy wszystkich muzyków a klimat imprezy podkreślało niebieskie, nastrojowe oświetlenie oraz palące się na stołach i stojaku przed sceną świece.
Ta ciekawa inicjatywa włocławskich muzyków zrzeszonych w Towarzystwie Muzycznym BIG-BAND WŁOCŁAWEK ma swoje stałe, coroczne miejsce w kalendarzu w pierwszą sobotę po Dniu Zadusznym.

/ TM BBW /

 

« 1 z 2 »

2 komentarze do “MUZYKÓW WSPOMINKI 2016

  • 9 listopada 2016 o 22:11
    Permalink

    WOPR zszedł do podziemia, albo do OT pana M.

  • 9 listopada 2016 o 13:15
    Permalink

    Sory, że nie w temacie. Gdzie zniknął z netu WOPR Włocławek?

Możliwość komentowania została wyłączona.