UDANE REGATY – BŁĘKITNA WPŁYNĘŁA W PIĄTĄ DEKADĘ

Trzydzieści jeden załóg stanęło w ostatni weekend września na starcie regat żeglarskich o Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego organizowanych przez włocławski YACHT CLUB ANWIL przy znaczącym wsparciu Sponsora Głównego ANWILU S.A. Była to już czterdziesta pierwsza edycja tych regat i od razu możemy powiedzieć, że wyjątkowo udana.
Było wszystko co jest potrzebne, aby przeprowadzić taką imprezę – przede wszystkim wyśmienite warunki pogodowe (zwłaszcza drugiego dnia regat): ciepło, słonecznie i co najważniejsze, wietrznie. A gdy dodamy do tego profesjonalnie działającą Komisję Sędziowską z Jarosławem Bazylko (Wiceprezesem Polskiego Związku Żeglarskiego) na czele, równie profesjonalne zabezpieczenie regat przez kolegów z WOPR, zaangażowanie wszystkich służb technicznych organizatora zawodów oraz zdyscyplinowanie i wysoki kunszt żeglarski samych zawodników… no po prostu bajka…
Regaty były dwudniowe – pierwszego dnia odbyły się trzy wyścigi, w których uczestnicy ścigali się w rywalizacji klasowej, w czterech klasach, z których najliczniej obsadzona była klasa OPEN (10 jachtów). Drugiego dnia regat odbyły się dwa wyścigi – w pierwszym zawodnicy walczyli o tytularne trofeum zawodów, właśnie „Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego” – przeznaczoną dla bezwzględnie najszybszego jachtu na danym akwenie w danych warunkach pogodowych. Drugi z wyścigów miał specjalny charakter – był to wkład żeglarzy w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości po okresie zaborów i odbył się w trochę zmienionej formule tzw. wyścigu australijskiego. Polegało to tym, że po kolejnym okrążeniu trasy regat, kilka jednostek z końca stawki odpada z rywalizacji, aż w ostateczności pozostają trzy/cztery załogi, które walczą o konkretne miejsca na podium.
Pełne wyniki regat prezentujemy w załączonych zestawieniach w postaci tabelek, ale od razu możemy powiedzieć, że tegoroczne regaty przebiegały pod dyktando jednego zawodnika; Piotra Tarnackiego (płynął z Bartoszem Makałą jako załogantem). Piotr Tarnacki to nie byle kto – ośmiokrotny Mistrz Świata w klasie Micro. Tym razem przywiózł na regaty do Włocławka katamaran o nazwie ROCA i startował w klasie OPEN. To jacht z najwyższej półki regatowych „maszyn”, a Piotr dał na nim popis możliwości technicznych i nautycznych tej jednostki. A wspominać o jego kunszcie żeglarskim byłoby truizmem… Nic dziwnego, że zwyciężył we wszystkich konkurencjach tych zawodów: w swojej klasie, w wyścigu o „Błękitną Wstęgę…” i „Wyścigu 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Dodatkowo, jemu także przypadła memoriałowa statuetka upamiętniająca postać Benedykta Michewicza, byłego Prezesa Zarządu ANWILU S.A., wręczana od dziesięciu lat (od chwili tragicznej śmierci pana Prezesa) sternikowi, zwycięzcy najliczniej reprezentowanej klasy.
Zawody sędziowali: Jarosław Bazylko i Zbigniew Kacprzak oraz stażysta Piotr Dwórznik.
Oprócz Sponsora Głównego ANWIL S.A. wsparcia udzieliły firmy: GRANPOL, DEKRYN, HURTOSTAL, NOVUM MOTORS, MAJSTER ATLAS -KUJAWY, IMET, INSTAL-PROJEKT, MOSTY-KUJAWY, EKOBUD, Zakład Budowlany J. Góreczny i Gabinet Lekarski J. Sokołowski.
Patronat medialny: Magazyn ŻAGLE, Gazeta Pomorska, Tygodnik Kujawski, www.Q4.pl, www.ddwloclawek.pl, www.twoje-miasto.pl, Radio PiK, Radio HiT, Radio Kujawy, RadioMaxxx, RadioMK, TVKujawy i CW24TV.
Zwycięzcy regat:
• Klasa T-1 Marek OCHMAŃSKI na jachcie „CARO”
• Klasa T-2 Jacek SAMSEL na jachcie „RAFA”
• Klasa T-3 Mirosław CZECH na jachcie „Tańcząca z falami”
• Klasa OPEN Piotr TARNACKI na katamaranie „77 ROCA”
• „Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego” zdobył Piotr TARNACKI „77 ROCA”
• „Wyścig 100-lecia Odzyskania Niepodległości” wygrał Piotr TARNACKI „77 ROCA”
• Memoriał Benedykta Michewicza otrzymała załoga Piotra TARNACKIERGO.

 

41 BWZW 2018 WYNIKI

« 1 z 2 »